Menu

YILKI ATLARI VE KIRGIZ OTAĞIY

Yılkı atları, Anadolu’ya ait bir at ırkıdır, bugün en çok Sultan Sazlığı ve Hürmetçi Sazlığı’nda bulunmaktadırlar. Yüzyıllardır bu bölgelerde vahşi hayatlarını sürdüren bu atlar insana kendisini adeta bir film seti veya belgeselin içinde hissettiriyorlar. Sultan Sazlığı yeşil alanları, sulak alanları ve doyasıya koşabilecekleri, göz alabildiğine uzanan düzlükleri ile atlar için bir cennet gibidir. Atların asil, heybetli ve bir o kadarda nazik tavırları ile sular içinde koşması neredeyse başka hiçbir yerde tadamayacağınız duygular tatmanıza sebep olacak.

Bu turda fotoğraflayabileceğiniz 8 farklı kompozisyon oluşturulacaktır:
• Suyun içinde birlikte koşan atlar
• Suyun içinde arkasına dağ manzarası alarak binicileri ile size doğru koşan atlar
• Kavga eden erkek atlar
• El ile şaha kalkabilen eğitimli atlar
• Günbatımında size doğru koşan yaklaşık 300 adet vahşi Yılkı Atları
• Anneleri ile birlikte koşarken veya dinlenirken taylar
• Otağı önünde geleneksel kıyafetleri ile at binicileri..
• Otağı içerisinde kırgız insanlarının portre çalışmaları


Binicilerimiz, sizlere müthiş görsel şölenler sunmak üzere eğitim almış, alanında uzman kişilerdir. Hürmetçi Sazlığında 3 kişilik bir ekip tarafından yönetilen 300 adet vahşi Yılkı atı sizlere doğru koşarken, yerin sarsıldığını hissedeceksiniz. Günbatımını arkalarına alarak size doğru koşan 300 adet neredeyse insan eli değmemiş vahşi atlar ve yavrularını ekipmanı olan kişiler havadan da görüntüleyebilme imkanına sahip olacaklardır.

Turumuzun bir kısmında binicilerimiz iki erkek atı seçerek, bu atların suların içinde dövüşmesini sağlayacak. Atların dövüştüğü esnada etrafa sıçrayan sular sizler için dramatik fotoğraf sahneleri çıkarmaya yardımcı olacak. Atların bu dövüşü, kesinlikle atlara zarar vermemektedir. Bilakis at yavrularının becerilerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Alanında uzman at eğitmenlerimiz aksi bir duruma izin vermemekle birlikte olması halinde anında müdahale etmektedirler.

Bir sonraki durağımız ise günümüz Anadolu’sunun ortasında sizlere adeta yüzyıllar evvelinin Orta Asya’sını yaşatacak olan Kırgız Köyü… Günümüz Yozgat ilinin sınırları içerisinde bulunan bu yerleşim yerinde, sadece Kırgız Türklerinin yaşadığı ve yaşatmaya çalıştığı bir geleneği göreceğiz. Birçok diziye dahi konu olan eski Türk gelenekleri ve yaşamı bu köyde aynen eskisi gibi devam etmekte.

Eski Türklerin savaş zamanlarında savaş alanına kurdukları büyük otağlar, geleneksel kıyafetleri ile at binen kadın ve erkekler, yüzyıllar evvelinden at sırtında oynanmaya başlanılan Gökbörü oyunları, şahane lezzetleri ile Kırgız mutfağı… Orta Asya’yı bir zaman yolculuğu yapmışçasına yaşatacak olan bu köyde kımız içme şansı dahi elde edebileceğiz.

Keçi derilerinden bizzat kendileri tarafından yapılan otağların önünde, geleneksel kıyafetleri ile at binicilerini fotoğraflayıp hemen ardından Kırgız insanının otağ içerisinde portre çalışmasını yapabileceğiz. Bunların yanı sıra gün batımında çadırın önünden koşan at ve atlıları fotoğraflamak, fotoğraf arşivinize başka hiçbir yerde bulunamayan bir konuyu ekleme fırsatı tanıyacak sizlere…

1. GÜN

- Kayseri Havaalanında buluşma (saat 17.00)
- Akşam Yemeği (Çemen’s Kayseri Yemekleri)
- Kayseri Fotoğraf Sanat Evi’nde Nuri ÇORBACIOĞLU, AFIAP ile çekim planlamasının yapılması 
- Konaklama Kayseri İmamoğlu Paşa Butik Otel

2. Gün

-Otelde Kahvaltı
- Gün doğumunda atlar ve atlılarla birlikte Kapadokya manzaralarının fotoğraflanması
- Otelde dinlenme
- Öğle Yemeği
- Yozgat kırsalına hareket
- Yozgat kırsallarında gün batımında yılkı atlarının geleneksel içerikler katılarak fotoğraflanması
- Akşam yemeği
- Kapadokya’ya dönüş
- Konaklama Kapadokya


3. Gün

- Otelde kahvaltı
- Gün doğumunda Kapadokya'da balon çekimi 
- Avanos’ta gerçek çömlekçi atölyelerinde çömleğin yapım aşamalarının fotoğraflanması
- Güray Yeraltı Müzesi’nde fotoğraf ve kahve molası
- Yılkı Atlarının olduğu köye geçiş
- Öğle Yemeği (Gerçek köy kahvaltısı)
- Yılkı Atların doğal ortamında Hürmetçi Sazlığında çekimi (300 kadar at)
(toz- duman ve suların içerisinde sürünün atlılar ve köpekler eşliğinde koşturulması, yılkı atı yakalama vb.)
- Kayseri Havaalanında ayrılma (Saat: 21:30 ve sonrası uçakları uygundur.)