Menu

ANADOLU'YA YOLCULUK

Anadolu’ya Yolculuk, AFIAP (uluslararası fotoğraf sanatı federasyonu-fotoğraf sanatçısı) ünvanlı fotoğrafçı Nuri Çorbacıoğlu’nun Kapadokya, Kırgız Otağı ve Yılkı Atları başta olmak üzere Anadolu’nun tarihi, coğrafi ve kültürel tüm zenginliklerini birlikte keşfetmek amacıyla gerçekleşen fotoğraf turlarıdır. 2000’li yılların başından beri hayatının her anında var olan fotoğraf serüvenini, 15 yıldır sürdürdüğü öğretmenlik mesleğini 2016 yılında bırakacak kadar ileri götüren Çorbacıoğlu, 2012 yılından beri fotoğraf severler ile fotoğraf turları ve atölye çalışmaları yapmaktadır. Kayseri Fotoğraf Sanatevi ve Nuh Naci YAZGAN Üniversitesi’nde fotoğraf bilgi ve sevgisini paylaşan Çorbacıoğlu’nun fotoğraf turları da birebir eğitim şeklinde, fotoğraf üretmeye yöneliktir.


300’den fazla Yılkı atı olan Hürmetçi Sazlığı; Orta Asya'dan kalma otağıları, geleneksel kıyafetleri ve geleneksel at oyunları ile Kırgız köyü; Kapadokya’nın az bilinen doğal güzelliklerinin fotoğraflanması ve daha önce keşfedilmemiş yerlerinde yıldız pozlama fotoğraf çalışmaları... Öncelikle Kayseri’de başlayan Anadolu’ya Yolculuk Fotoğraf Turları daha sonra Anadolu’nun yeni rotalarına keşifler düzenler hale gelmiştir. Ayrıca son dönemde yurtdışından Yılkı Atlarını çekmek isteyen fotoğrafçılara organizasyonlar düzenlemektedir. Çorbacıoğlu’nun yoğun olarak fotoğraf rehberliği ettiği bölge Yılkı atları, Kırgız Otağı ve Kapadokya olsa da özel istek üzerine, özel gruplarla Türkiye’nin her yerine gruba fotoğraf turları düzenlemektedir.

NURİ ÇORBACIOĞLU

1981 yılında Denizli’nin Çivril İlçesi’nde öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Çorbacıoğlu, aile mesleği öğretmenliği 15 yıla yakın Türkiye’nin saygın dershaneleri ve özel okullarında sürdürmüştür ve son olarak 10 yıl çalıştığı TED Kayseri Koleji’nde tamamlamıştır. Hala Kayseri Nuh Naci YAZGAN Üniversitesi’nde fotoğraf dersleri vermekte olsa da asıl hayatı artık tamamen fotoğraf olmuştur. Bu süre içerisinde fotoğraf her zaman bir yaşam biçimi olan sanatçı artık hayatını fotoğrafa adamıştır.
15 yıldır fotoğrafla yatıp fotoğrafla kalkan Çorbacıoğlu, Denizli Mehmet Çakır Fotoğraf Sanat Evi’nde başladığı fotoğraf çalışmalarını Türkiye’nin en saygın fotoğraf duayenlerinin atölye çalışmalarıyla sürdürmüş, onlarla birlikte projelerde yer almıştır.
Fotoğrafçının 10’dan fazla ülkede 100’e yakın ödül ve sergilemesi bulunmaktadır. 2012 yılında almış olduğu bu ödüller doğrultusunda Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından, AFIAP ( Artist FIAP ) ünvanı ile onurlandırılmıştır.
20’ye yakın karma sergide yer alan sanatçı, 2010 yılında ilk kişisel sergisi olan ve tüm gelirini eğitime bağışladığı ‘Yaşamdan Seçkiler’ sergisini açmıştır.
2012 yılında kurduğu ‘‘Kayseri Fotoğraf Sanat Evi’’nde halen fotoğraf sevgisini ve bilgisini paylaşmaktadır. Aynı zamanda ‘‘ Anadolu’ya Yolculuk’’ ismi ve konsepti ile tüm Türkiye’ye fotoğraf turları düzenlemekte ve fotoğraf rehberliği yapmaktadır.
Tam zamanlı fotoğraf yaşantısı ile birlikte son dönemlerde belgesel yapımcılığı, görüntü yönetmenliği ve yönetmenlik çalışmaları da yapmaya başlayan sanatçı, ulusal ve uluslararası jürilerde görev almaktadır.